15 Eylül 2009 Salı

Kâinat capinda Merasim var.


"Doğrusu biz Kur'ân'ı Kadir gecesinde indirmişizdir. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler.O gece, tanyerinin ağarmasına kadar bir esenliktir."

Kadir gecesinin hangi gece oldugu kesin olarak bilinmiyor fakat Ramazan'in yirmi yedinci gününün gecesinde oldugu kabul edilir. Hz. Muhammed (s.a.v) bunun kesinlikle hangi gece oldugunu belirtmemis, ancak; "Siz Kadir gecesini Ramazan'in son on günü icerisindeki tek rakamli gecelerde arayiniz" buyurmus. Velhasil kelam göstermelikte olsa bu gece Kadir gecesi kabul ediliyor.

Resulullah efendimize kendisinden önceki insanlarin ömürlerinin ne kadar oldugu bildirilince, kendi ümmetinin ömürlerini kisa buldu, uzun ömürlü olan digerlerinin isledikleri salih amelleri isleyemezler diye düsününce, Allahü teâlâ Ona bin aydan hayirli olan Kadir gecesini ihsan etti. (İ. Malik)


Kadir gecesi’nde meleklerin indigi söylenir. Peki, melekler nasil iner?

" Kur’ân’ın indirilişi kâinat çapında bir merasimle adeta kutlanıyor. Onun için, “Melekler inerde iner, içlerinde Cebrail aleyhisselamda iner” sanki O’nun liderliğinde büyük bir melekler ordusundan oluşan bir merasim icra edilir. Bu vesile ile yeryüzüne iniyorlar... "
“Kur’ân, Kadir, insan” ücgenini cok iyi degerlendirmeliyiz.
Allah hepimize hidayet versin.Gönlunuze sevgi,
hayatiniza klavuz,
karanlikta isik
Hesap gununde de sefaat versin..
Dualariniz kabul, kalpleriniz iman dolsun.
Kandiliniz mubarek olsun..


4 yorum:

LoLLa dedi ki...

Kur'an-ı Kerim' de;
peygamber efendiniz sizin basiniza bi hal geldiginde bu onu derinden sarsar gibi bisey yaziyo :(
ne guzel insanmis :'(
cok etkileyici İslamiyet,

ps ilk defa okumaya calisiyorum yavastan yavastan, paylasiym dedim,

kandil gecemiz kutlu mutlu olsun insallah herkes icin hersey iyi olsun Allah'in izniyle .)

mmmmuuccckkkkkkkk

é L L a dedi ki...

amin. evet canim ama biz hala nankörluk ediyoruz iste. Allah hepimizi islah etsin.. senin de o temiz yuregine her daim ferahlik ve huzur versin.


öpuldun :)

Merope dedi ki...

her sene su kadir gecesinde dua edeyim derim ama nasıl bir cenabetsem artık hep uyur kalırım :(

é L L a dedi ki...

seytanin oyunu iste canim, tatli tatli bastiriyor uykuyu. mesela namaz kilarken de öyle.. konsantre olamazsin ki, o an unuttugun ne varsa aklina bir bir gelir ..